canstockphoto21856498

Yetişkinlerin çocuk kitabı okumaları için 5 neden

Tarih 14 December 2016 · Kategori Ezo sunal'dan notlar

Bu ayki yazımın konusu ne olsun diye düşünürken çocuk kitapları okumaktan çok büyük keyif aldığımı hatta son zamanlarda neredeyse sadece çocuk kitapları okuduğumu fark ettim. Bu konu hakkında biraz düşünmeye karar verdim. Yetişkinler neden çocuk kitapları okumalı?

Çocuklarla bağlantı kurmanızı sağlar.
Çocuklarınızın sevdiği kitapları okuyarak paylaşacak ve konuşacak daha çok ortak konunuz olacaktır. Çocukların dünyasına daha yakın, hayal gücü yüksek fikirlerin dünyasına giriş için harika bir yol olmakla birlikte sizin düşünce yapınızı, bakış açınızı zenginleştirecektir.

Çocuk kitaplarının şaşırtıcı derinliklerini keşfedin.
Küçükken okuduğunuz ve sevdiğiniz kitapları bir de şimdi okuyun, karakterleri, olayları yetişkin gözüyle, yıllar içinde kazandığınız deneyimlerinizle incelemek ve derinliklerini, alt metinlerini keşfetmek çok eğlenceli olacak.

Ön bilgi gerektirmezler
Yeni bir ilgi alanınız veya merak ettiğiniz bir konu varsa önce kurgusal olmayan çocuk kitaplarından başlayın. Çocuk kitapları konuyla ilgili önceden bilgi sahibi olmanızı beklemez, gerektirmez. Bol resimli ve basit anlatımlı olduğu için ilgilendiğiniz alan veya konuyla ilgili daha hızlı ve kolay bilgi edinebilirsiniz.

Bazı çocuk kitapları inanılmaz derecede iyi yazılmış
bazı yetişkinlerin çocuk kitaplarının edebi değerlerinin olamayacağını düşündüklerini üzülerek duyuyorum. Halbuki çocuk kitaplarının yazarlarının usta yazarlar arasında olduklarını hatırlatmak isterim. Çocuk ve genç kitaplarını yazanlar anlatmak istediklerini daha az cümle ve paragrafla, daha kısa anlatmak zorundadırlar. Kısa yazmak uzun yazmaktan daha zordur. ve birçok çocuk kitabı yazarının yetişkinler için de kitapları vardır ve büyük övgüler almaktadır.

Yetişkinlerin modern dünyasından kaçmak iyi gelebilir
Yetişkinlerin dünyası genellikle stres ve endişelerle dolu. Arada bir her şeyin mümkün olduğu bir hikayenin içine dalmak iyi gelecektir. Çocuk ve genç kitapları ciddi konularla başa çıkabilirken, içinde mizah, hayal gücü ve şaşırtıcı unsurları da barındırır…. Okumak rahatlatıcı ve eğlenceli bir aktivite olmalı, çocukların edebiyat dünyasında rahatlamak kolaydır.