Okur -yazarlık sadece görerek değil, dinlemeyi öğrenerek başlar…

Okur -yazarlık sadece görerek değil, dinlemeyi öğrenerek başlar

Tarih 15 August 2016 · Kategori Ezo sunal'dan notlar

Anne karnında ilk gelişen duyularımızdan biri işitmedir. Daha dünyaya gelmeden önce duymaya başlarız.

Doğduktan sonra bebekler, anne, baba ve diğer yakınlarının seslerini ayırt etmeye başlar. Bu sesler sayesinde bebek kendi sesini kullanmayı öğrenir ve dil gelişimi için ihtiyacı olan alt yapıyı oluşturur. Şarkı veya tekerleme söylediğinizde, hikaye anlattığınızda günlük konuşmalardan farklı , daha şiirsel olan dili keşfeder. Yönerge verirken, konuşurken, bilgi verirken kullandığımız dildense şiirsel dilin kulağa daha hoş geldiğini ve güzelliğini de ayrıştırabilir. Şiirsel ses güzel olmakla birlikte, edebiyat dünyasına ve sanatsal formlara ilgisini arttırmak için de önemli bir geçiş olur.

Bebeklikten itibaren çocuklara şarkı söylemek, hikaye anlatmak çok önemlidir. Her fırsatta hikaye anlatın, okuduğunuz, ezberlediğiniz, duyduğunuz, uydurduğunuz yani çok çeşitli…. Hatta hikayelerin sonunu birlikte yazın, çocuklar hikaye oluşturma sürecine dahil olmayı çok severler… Küçüklükten beri hikaye dinleyen çocuklar ilk başlarda hikayenin içine girseler de dinledikleri hikayelerin sayısı çoğaldıkça hikayeyle aralarına mesafe koyabilirler. sizinle birlikte hikaye oluşturmak ve canlandırmak hayal güçlerini zenginleştirecek, yaratıcılığını ortaya çıkaracaktır.

Bir kitap önerisi:

Kitap Adı: Festival Mühendisi
Yazar: KathrynErskine
Çevirmen: Aslı Anar
Yayın Evi: Günışığı Kitaplığı
Sayfa adedi: 280

Başarı ne demektir? Ne zaman başarılı olmuş sayılırız? Başarılı olmak için tek bir yol mu vardır? Gençlerin üzerindeki meslek seçimi baskısını eğlenceli bir dille anlatan ödüllü yazar KathrynErskine’ in Türkçe’ ye çevirilen ilk kitabı. Ailelerle konuşurken hep tekrarladığım bir konudur; çocuğunuzu iyi tanıyın, hep kötü yaptıklarını eleştirmek yerine iyi yaptığı şeyleri fark edin. Sizin hayallerinizi değil kendi hayallerini gerçekleştirmesi için onu cesaretlendirin. Bu kitabı özelikle tanıtmak istememin sebebi de bu. Mizahi bir dille ve özgün karakterleriyle bu konuyu çok güzel ele alıyor. 12- 15 yaş arası çocuklar için uygun olan bu kitabı aynı zamanda ailelelrin de okumasını tavsiye ederim. Unutmayın, çocuklar istediğiniz gibi değil, yetiştirdiğiniz gibi olur.