Okumayı öğrenmek aynı zamanda iletişim kurmayı öğrenmektir_

Okumayı öğrenmek aynı zamanda iletişim kurmayı öğrenmektir.

Tarih 15 August 2016 · Kategori Ezo sunal'dan notlar

İlk okuma deneyimleri temeldir (hikayeler dinlemek, resimli kitapları yorumlamak gibi) ve eşlik eden, yönlendiren bir yetişkin olmadan mümkün değildir.

Bir veya birden fazla çocuğa resimleri göstererek kitap okumak birçok yetişkin için alışıldık bir senaryodur. Ama acaba bu resimli kitapları okuduğumuz anların çocukların ilk iletişimsel deneyimlerini oluşturduğunun farkında mıyız?

Bir yetişkin ve bir çocuk birlikte resimli kitap okuduklarında ikisinin de algıları ve bakış açıları otomatik olarak aynı yönde birleşir; kitap ve hikayesi. Böylece kültürel deneyimlerin öncülerinden olan okuma sayesinde kültürel iletim için gerekli olan ortam oluşur: kitap, yetişkin ve çocuk üçgeni.

Bizim alışık olduğumuz senaryoların özellikle erken çocukluk döneminde hayata dair çok önemli anlar olduğunu unutmayalım. Okuyun, resimlere bakın, kendi hikayelerinizi oluşturun, ve bunları bol bol tekrar edin. Çocuklara bırakacağımız en değerli miras, kültürel olanlardır.

Bir kitap önerisi:

Kitap adı: Zürafa’ nın Benekleri
Yazar adı: Esin Erden, N. Levent Tanıl
Çevirmen:
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa adedi: 24

Zurafa’ ninuzerindeki benekler konussaydi ne derlerdi? 3 – 6 yas cocuklarindunyasina, dusuncetarzinacokyakin, yaratici bir hikaye. Bu kitabi tanitmak istememin baska bir nedeni de buruk bir sonla bitmesi. Tumcocukkitaplari mutlu sonla bitmek zorunda degil, daha once de bahsettigim gibi cocuklardunyayihikayeleraraciligiylataniyorlar. Hayvanlarinozgurlukhaklarini sorgulatan bu kitaba kutuphanenizde yer ayirmanizicincok neden var.