çocuklar ne tür müzik dinlemeli

Çocuklar Ne Tür Müzik Dinlemeli?

Tarih 15 August 2016 · Kategori Ezo sunal'dan notlar

İster kendi bestesini yaparak, isterse arabada en sevdiği şarkıyı açmanızı isteyerek olsun, çocuklar müziği sevdiklerini ifade etmenin bir yolunu mutlaka bulurlar. Peki, çocuklar özellikle okul öncesinde nasıl müzikler dinlemeli?

Müziği Yaşamak

Uygun şarkıları seçmeden önce çocukların sadece dinleyerek değil, şarkı söyleyerek, alkışla ritim tutarak ve dans ederek de müzikten daha etkin bir şekilde faydalanabileceklerini hatırlatmak isterim. Şarkıyı söylemek ve dans etmek, çocukların dinledikleri müziği anlamlandırmalarını sağlar.

Farklı Ritimler ve Ezgiler

Çocuklar için uygun bir müzik listesi oluştururken faklı ritimler ve tonlarda şarkıların seçilmesine dikkat etmek gerekir. Çocuk şarkıları genellikle benzer ritimlerdedir ve çoğu zaman ucuz bir prodüksiyonla üretildikleri için en iyi seçenekler olmayabilirler. Bu nedenle onlara, yetişkinlerin dinlediği kaliteli müzikleri de sunmalıyız. Sizin kulağınıza kötü gelen müzik, çocuğunuza dinletmek için de kötü bir seçim olacaktır. Ayrıca sadece neşeli şarkıları değil, farklı duygular keşfetmelerini sağlayacak şarkıları dinlemekten de çok hoşlanacaklarından emin olabilirsiniz.

Geniş Bir Yelpaze Sunun

Çocuğunuzun her gün köfte yemesini istemezsiniz; aynı şekilde hep aynı müzikleri dinlemesini de… Kendi kültürünüzden ya da dünya kültürlerinden farklı müziklerle çocuğunuzun müzikal beslenmesini zenginleştirin. Çocuğunuz ne kadar farklı türden müzik dinlerse o kadar iyi.

Ona Eşlik Edin

Müzik, çocukların kendilerini ifade etme araçlarından biridir. Bu nedenle onlara kendimüziklerini yapmalarını sağlayacak fırsatlar yaratın. Evde yapabileceğiniz veya satın alabileceğiniz küçük perküsyon aletleri ve basit vurmalı çalgılar sayesinde çocuğunuzla beraber eğlenceli ve kaliteli zaman geçirebilirsiniz. En önemlisi de müzik sevginizle ona rol model olmak. Müzikten aldığınız keyfi, sesiniz güzel olmasa da sevdiğiniz bir şarkıyı söyleyerek ya da dans ederek onlara hissettirebilirsiniz.